Cellulit – czym jest i jak go zwalczyć?

Cellulit – czym jest i jak go zwalczyć?
1 głosów 100% ocena

Cellulit to prawdziwa udręka. Chociaż tworzy się w miejscach raczej rzadko wystawianych na widok publiczny, to i tak potrafi skutecznie zburzyć zadowolenie ze swojego wyglądu. Problem cellulitu dotyka prawie że wszystkich kobiet i nie jest prosty do rozwiązania. Jakie są więc skuteczne sposoby na cellulit? Czy zmagania z pomarańczową skórką można wygrać, zażywając tabletki na cellulit? A głównie – czym w ogóle jest cellulit i dlaczego tak często nęka kobiety?

Wróg pięknego ciała

Skórka pomarańczowa, cellulit – to znane nazwy lipodystrofii. Lipodystrofia natomiast oznacza niewłaściwe usytuowanie tkanki tłuszczowej, współwystępujące ze zmianami tkanki podskórnej. Zaburzenie to występuje głównie u kobiet, przez obecność estrogenu w ich organizmach. To właśnie nadmiar estrogenu oskarża się o spowodowanie zjawiska cellulitu. Pojawić się on może już w okresie dojrzewania, lub krótko po nim, a nasilać się w czasie ciąży i menopauzy. Objawy cellulitu są dobrze znane większości kobiet i to one sprawiają, że jest to tak uciążliwe zaburzenie. Bo cellulit, choć nieszkodliwy i zazwyczaj bezbolesny, jest po prostu brzydki. Jego zauważalnym efektem jest zmiana obszaru skóry ud, bioder, brzucha, pośladków, a nawet ramion. Skóra dotknięta cellulitem robi się pofałdowana i nierówna.

To aktualnie wygląd cellulitu jest głównym kłopotem.

Nie da się ukryć, że zaatakowana nim skóra nie prezentuje się dobrze i daleko jej do ideału jędrności i gładkości. Ponadto, wiele kobiet zgłasza również dodatkowe dolegliwości związane z posiadaniem cellulitu, takie jak: uczucie nadmiernego napięcia kończyn dolnych, ciężkości, skurcze i mrowienia. Toteż od lat, nie tylko kosmetolodzy i badacze, ale też same kobiety, próbują odnaleźć metody na to, jak się uwolnić od cellulitu. Wśród utworzonych dotychczas środków na cellulit, są zarówno masaże, diety, jak i specjalistyczne zabiegi, czy też tabletki na cellulit.

Dlaczego pojawia się cellulit?

Cellulit dotyka większości kobiet, jednak nie wszystkich w tym samym momencie życia. Pewne panie mogą jednak pochwalić się ciałem wolnym od pomarańczowej skórki. Co więcej, nawet już występujący cellulit da się zredukować, a nawet całkowicie zwalczyć. Aby to osiągnąć, ale też, by unikać tworzenia cellulitu, opłaca się poznać przyczyny jego pojawiania się.

Przyczyną o największym dla zjawiska lipodystrofii znaczeniu, wydają się być zaburzenia hormonalne. Podwyższona ilość estrogenu w kobiecym organizmie, wpływa na zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych. Z tego powodu, przez ich ścianki przenika płyn fizjologiczny, który następnie gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych, powodując obrzęki. Mikro krążenie w warstwie podskórnej zostaje utrudnione. W ten sposób prowadzi do powstania cellulitu.

Skłonność do powstawania cellulitu może być dziedziczona.

Dokładniej rzecz ujmując, odziedziczyć można predyspozycje do żylaków, częstych obrzęków, czy wiotkiej struktury tkanki łącznej, a to są czynniki o istotnym wpływie na wytwarzanie się cellulitu. Na cellulit, a konkretniej jego tworzenie się, wpływa też brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej. Gdy praktykujemy siedzący tryb życia, procent masy mięśniowej groźnie zmniejsza się w w porównaniu do masy tkanki tłuszczowej, a stąd już tylko krok do cellulitu. Przy tym, mało się ruszając, tracimy powoli elastyczność naszych mięśni i ścięgien i zmniejszamy wydolność mięśni (zwłaszcza nóg), co zaburza odpływ żylny i powoduje zwiększenie zastoju płynów w tkankach.

Całkiem słusznie od razu pojawia się wniosek, że jedną z odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się cellulitu, jest uprawianie sportu, lub chociażby prowadzenie bogatego w ruch trybu życia. Jeśli chodzi o metody na zwalczanie cellulitu, ten, obok rozwiązania, jakim są tabletki na cellulit, jest jednym z najskuteczniejszych. Innym powodem tworzenia się cellulitu, może być nieprawidłowa dieta. Pomarańczowa skórka, choć przydarza się nawet osobom bardzo szczupłym, zazwyczaj jednak tyczy się tych z lekką lub większą, nadwagą.

Najlepsze metody na pozbycie się cellulitu

get slim celluliteJeśli chodzi o to, jak wyzbyć się cellulitu, pomysłów jest wiele. Niektóre należą do kategorii tak zwanych domowych sposobów i, choć ich skuteczności nie potwierdzają żadne profesjonalne badania, to wiele kobiet chwali sobie rezultaty ich stosowania. Nie brakuje też popartych wiedzą naukową propozycji na walkę z cellulitem, takich jak tabletki na cellulit, czy specjalistyczne zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych.

– Zabiegi na cellulit – cechują się dość dużą efektywnością w ograniczeniu cellulitu. Wykorzystuje się do ich zadania różnorodne technologie kosmetologiczne, takie jak impulsy laserowe, podczerwień, fale radiowe, fale ultradźwiękowe itp. Niektóre z nich wymagają znieczulenia. Są bezpieczne, jednak mogą wywoływać pewne powikłania, takie jak: reakcje alergiczne, blizny, krwiaki, miejscowe infekcje, obrzęki.

– Masaż antycellulitowy – polewanie miejsc zmienionych cellulitem strumieniami naprzemiennie zimnej i gorącej wody, a następnie masaż szorstką gąbką lub rękawicą do masażu (od kostek w górę). Takie prace mają za zadanie polepszenie krążenia, która działa na zmniejszenie cellulitu.

– Tabletki na cellulit – jako że cellulit to zmiana występująca nie na powierzchni skóry, ale pod nią, analizując różne działania, mające za zadanie jej wyeliminowanie, należy wziąć pod uwagę też działanie od środka organizmu. Do tego celu będą najlepsze tabletki na cellulit. Ich stosowanie wpłynie na polepszenie mikrokrążenia, wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz zablokowanie niebezpiecznych procesów, skutkujących tworzeniem się cellulitu. Ale tabletki na cellulit wspomogą także proces odchudzania, co również nie jest bez znaczenia dla skóry bez cellulitu.

– Domowe sposoby na cellulit – uwzględnia się do nich np. peeling z soli kuchennej z dodatkiem oliwy, lub peeling ze zmielonej kawy, oraz nacieranie skóry cytryną i zawijanie jej w folię spożywczą.

– Dieta – stosując dietę na cellulit, przede wszystkim należy się starać o zredukowanie tkanki tłuszczowej. Zaleca się zatem zminimalizować liczbę spożywanych kalorii, jeść mniej produktów węglowodanowych, stale sięgać po warzywa. Pomocne jest też picie dużych ilości wody (jak też zielonej i czerwonej herbaty).

– Sport – ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają schudnąć, ale też w naturalny sposób ujędrniają skórę. Dzięki aktywności fizycznej, polepsza się krążenie w żyłach, co także ma wpływ na zmniejszenie cellulitu i zapobieganie jego powstawaniu.